Halloween is coming!

29. října 2013 v 12:06 | •Elis•
Ahoj všichni,
určitě víte, že se nám už blíží Halloween a růžně po zemi probíhají přípravy na tento svátek. Už odmalička mě mrzí, že tento svátek neslavíme i my jako v Americe. Taťka tam byl na služecbe zrovna na Halloween a říkal, že je to fakt velkej svátek a každoročně ho dodržují. Něco jako my u nás Vánoce. Musí to být úžasný! Stačí, když to vidím ve filmech nebo v TV a už mě štve, že sem se tam nenarodila :D. Ale pro ty, co Halloween přece jenom u nás slavíte, jsem našla několik tipů a nápadů a některé jsem si vyzkoušela i já :)) (Více věcí se dozvíte v Celém Článku!! :))

Takže :) první video které jsem si pro vás připravila je upírské líčení, které bylo inspirováno seriálem The Vampire Diaries mě se strašně líbí :33

Druhé video moc obdivuju, vypadá to strašně :DD jakože strašidelně ;) obdivuju tyto lidi co to dokažou udělat :)) a co vy??

Třetí video ani neumím přeložit :D Ale vypadá to skvěle!!!! :3 Ta holka je moc šikovná :))


A pak mám tady pro vás ještě bonus. Dolly Make-Up! :)) Co říkáte?

A tady vám dám ještě pár fotek halloweenkého líčení atd. :) :Tak. Doufám, že jsem vám pomohla alespoň s něčím a rozhodla jsem se, že vám ještě přiblížím v dalším článku jak se slaví Halloween v Americe.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 weruš weruš | 29. října 2013 v 12:08 | Reagovat

jéé.:) první video je dobrý..samozdřejmě že i všechny ostatní,ale kdybych si měla vybrat ,tak se nalíčím podle prvního videa :)) hezký blog

2 Nikol* Nikol* | Web | 29. října 2013 v 12:11 | Reagovat

no některé jsou vážně husté :D :)

3 my-bellasara-word my-bellasara-word | 29. října 2013 v 12:40 | Reagovat

To druhé video je fantastické!!!Musím to někdy zkusit :D

4 AlbertKaf AlbertKaf | E-mail | Web | 6. června 2018 v 19:06 | Reagovat

The men's prostate is central to the section of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate related can be found just while watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient for the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related condition in men younger than 55 years. Infections in the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of varieties of prostate infection. It is due to bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of the particular defect in the gland and the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be a result of trauma on the urinary tract or by infections received from the rest with the body. A patient can experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect as well as the use antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to establish the sources of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some in the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for overall health and it'll also keep your urinary track clean.

2. Some studies claim that a couple of ejaculations per week will assist you to prevent cancer of prostate.

3. Eat pork moderately. It has been shown that consuming greater than four meals of beef every week will increase the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to look at to make sure a wholesome prostate is always to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you should go for prostate examination one or more times annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama